Ohlasy

Středometrážní film Zlopověstné dítě je pokusem o intimní, hlubinný portrét mladého dřevomodeláře z Plzeňska, který zasvětil své dospívání koncentračním táborům. Tím, že o nich začal psát knihy pod tajuplným pseudonymem „Wäckerle“, se postupně vyrovnával se svou traumatizující sociální a rodinou situací.

Pohledem na dospívajícího mladého hocha fascinovaného událostmi, které sám nikdy nezažil, ale nyní by je rád prožíval (nikdo z jeho příbuzných holocaustem neprošel), autoři naznačují nový pohled na toto tolikrát již zpracované téma. Film kombinuje černobílé naprosto reálné, dokumentární záběry z Michalova života s barevnými, téměř sureálnými obrazy, inspirovanými jeho romány a sny, v nichž se zpřítomňuje současně role pachatele i oběti. Michal navštěvuje vyhlazovací tábory po celé Evropě, komunikuje s přeživšími, píše knihy. Jeho nejznámějším románem je „Predátor v holocaustu“. Své knihy podepisuje pseudonymem „Wäckerle“, který převzal po historicky prvním komandantovi nacistického koncentračního tábora v Dachau. Ve filmu se na to autoři pokouší nalézt odpověď. Film končí scénou, kdy se Michal rozhodne opustit svou vlast a odletět do Izraele, s cílem najít jednoho z posledních přeživších vyhlazovacího tábora Treblinka, Samuela Willenberga.

Snímek vzbudil velkou pozornost na mnoha festivalech v Evropě i v USA, a je distribuován v filmových klubech ve třech evropských zemích v rámci putovní přehlídky filmů „Vzpomínky a zapomínání“ (ČR, Slovensku a Polsku).

Odkazy

Zlopověstné dítě na webu České televize.
České filmové centrum